Scenariusz dalszych zwyżek cen złota jest bardzo prawdopodobny, biorąc pod uwagę sytuację gospodarczą i geopolityczną na świecie. Po pierwsze, czeka nas wiele miesięcy podwyższonej inflacji, co będzie skłaniać inwestorów do lokowania kapitału na tym rynku, który stanowi alternatywę dla papierowego pieniądza. Po drugie, inwestorzy coraz częściej obawiają się nadchodzącego kryzysu, ze względu na planowane podwyżki stóp procentowych. W końcu, po trzecie, obecnie trudno ocenić, jak rozwinie się sytuacja w Ukrainie.

Szansą dla kruszcu może być nadciągająca recesja, gdyż wówczas metale szlachetne staną się dla inwestorów « bezpieczną przystanią ». Pamiętam jak pisałem na forach traderów21 i innych magików, że złoto w 2021 r. Będzie miało trend boczny z nastawieniem na spadek. Ludzie potrafili wyrzucać najgorsze obraźliwe stwierdzenia, że jak to sprzeciwiam się woli ich guru?

Dlatego nasze prognozy zaczniemy od przewidywań ekspertów, które dotyczą przyszłej sytuacji geopolitycznej na świecie. Następnie przejdziemy do bardziej technicznej analizy cen złota i jego możliwości na rynku. W tym tygodniu notowania złota przekroczyły okrągły poziom 2.000 USD za uncję. Drugim powodem spadku cen w ubiegłym roku mogłabyś potrzeba „odreagowania” wzrostów z dwóch lat poprzednich. W 2019 r dolarowe notowania złota wzrosły w ciągu roku o 18,9 %, natomiast w 2020 r.

ceny złota 2022

Oczywiście, takie decyzje każdy podejmuje na własne ryzyko, bo trendy rynkowe zmieniają się często wbrew logice, co oznacza, że cena złota może być w najbliższym czasie jeszcze niższa. Złoto pozostaje pod silnym wpływem ciągłej koncentracji inwestorów na ścieżce inflacji (w USA, ale także globalnie) oraz potencjalnej reakcji na nią Fedu i innych banków centralnych. Z kolei siła dolara była w listopadzie czynnikiem negatywnie wpływającym na notowania złota, ale nie na tyle, by przeważyć nad obawami o inflację. Wyższe stopy procentowe mogą być niekorzystne dla złota, ponieważ inwestorzy mają tendencję do przesuwania swoich pieniędzy z zasobów złota do aktywów, które przynoszą odsetki. Najwyższy od 31 lat wskaźnik inflacji CPI w USA w październiku, wynoszący 6,2%, dodatkowo wsparł złoto jako zabezpieczenie przed inflacją.

To z kolei było sprowokowane przez najwyższy od 1981 roku wskaźnik inflacji konsumenckiej w USA (8,6 proc.). Nikt już nie ma wątpliwości, że Rezerwa Federalna na kolejnych posiedzeniach będzie agresywnie podnosić stopy procentowe w celu zdecydowanego zwalczania rosnących cen. W 2021 r., z różnych powodów, miało miejsce kilka wzlotów i spadków cen złota. Koniec 2021 roku oraz początek 2022 były nasycone wydarzeniami, w efekcie czego cena złota praktycznie osiągnęła maksimum lipca 2020 r. O ile wczorajsza sesja na rynku złota rozpoczęła się od zwyżki, to w późniejszych godzinach wzrosty zostały stłumione przez informacje napływające ze Stanów Zjednoczonych.

Na wykresie pokazano przeciwną zależność długoterminową między indeksem dolara USA (biała linia) a dynamiką cen złota (żółta linia). Zdaniem ekspertów Bank of America rosnąca inflacja, wciąż obecne ryzyko pandemii i konflikty geopolityczne real brazylijski sprzyjają inwestycjom w złoto. Oczekuje się, że średnia cena metalu szlachetnego w ciągu roku wyniesie $1925 za uncję. Oczywiście ci, którzy już wcześniej kupili kruszec, mogą być zadowoleni, gdyż jego wartość zdecydowanie wzrosła.

Srebrny Australijski Kangur – 1 oz srebra

Jednym z nich jest fakt, że aktualnie metal ten jest niedowartościowany. Złoto jest bardzo dobrą inwestycją, co udowadnia od wieków. Uchodzi za stały element dobrobytu i daje możliwość ocalenia własnego majątku w czasach, gdy giełdy papierów wartościowych i waluty państwowe niedomagają. Ponadto inwestycja w ten metal szlachetny niemal zawsze jest dobrym pomysłem, bo to bardzo bezpieczny i odporny na kryzysy magazyn wartości. Dzięki ich różnym ciężarom (np. 1 g) wejdziesz w posiadanie metalu szlachetnego już za kilkadziesiąt złotych. Oczywiście nie ustalali jej wedle własnego widzimisię.

Widocznie zachowają one ten status, chociaż zakres zakupów będzie mniejszy, niż w dwóch latach ubiegłych. Rosja wstrzymała uzupełnianie rezerw, a Chiny nie poinformowały o ich zwiększeniu we wrześniu 2019 r. Inwestorzy wciąż będą uzupełniać dziurę w popycie. Oczekuje się, że w tym roku fundusze giełdowe zgromadzą w swoich zapasach z 1205 ton metalu szlachetnego, co trzykrotnie przekracza poziom z 2019 roku. W przyszłym roku ten wskaźnik może wynieść 1362 tony.

Prognoza ceny złota na 2022 r. Kupować czy sprzedawać?

Koniecznie Otwórzcie Bezpłatne konto demona LiteFinance! Tu możecie znaleźć codzienne prognozy krótkoterminowe złota i sygnały handlowe, założone na analizie technicznej. W celu przeprowadzenia analizy technicznej XAUUSD wysokiej jakości najpierw przeanalizujemy miesięczny interwał czasowy. Decyzje inwestycyjne powinny być podejmowane w pełni świadomie i w oparciu o najnowsze dane z rynku. Jeśli masz wątpliwości, umów się na darmową konsultację – przez internet, telefon lub osobiście w oddziale. Analitycy Incrementum podtrzymali swoją tezę o zmianie klimatu monetarnego na inflacyjny.

Dlaczego cena złota spadła?

Cena złota spada z powodu umocnienia dolara, informuje Bloomberg. Dolar umacnia się bo jest „bezpieczną przystanią” w sytuacji przeceny innych aktywów z powodu rosnących obaw recesji, a także w związku z oczekiwanym dalszym agresywnym podwyższaniem stóp przez Fed.

Cena złomu złota pomiędzy skupami zlokalizowanymi w tym samym mieście może się znacząco różnić. Dlatego przed sprzedażą warto dokonać porównania i wybrać najatrakcyjniejszą opcję. Do złota staram się podchodzić portfelowo, google cloud eos łączą siły tzn. W okresach hossy jest to 5 % wartości portfela, natomiast w okresach bessy zwiększam udział złota do 10 % wartości portfela. Jednocześnie złoto staram się kupować z pewnym wyprzedzeniem cyklu koniunkturalnego.

Skąd bierze się cena złota? Od czego zależy?

Analitycy Incrementum przypominają, że w historii Fed ledwie 3 spośród 20 cyklów podwyżek stóp nie skończyły się recesją. Finalnie masz jeszcze do wyboru najwygodniejszą opcję, czyli kontrakty CFD. Dzięki nim spekulujesz na temat cen złota i w ten sposób zarabiasz (jeśli dobrze przewidzisz zmianę kursu) (tutaj przeczytasz więcej o inwestowaniu z dźwignią). Inną opcją jest inwestycja w akcje firm, które zajmują się złotem. Jednak ich wartość zależy od większej ilości czynników, nie tylko kursu metalu.

Szans na podwyżkę o 50 punktów bazowych we wrześniu i 42 proc. Ceny towarów i usług wzrosły w lipcu o 15,6 proc. W stosunku do tego samego miesiąca przed rokiem – podał w piątek Główny Urząd Statystyczny. To nieco więcej niż miesiąc wcześniej i najwięcej od 25 lat.

ceny złota 2022

Dodatkowe zajęcie wkrótce zaczęło przynosić spodziewane zyski i hobby zmieniło się w prawdziwą pasję. Dziś Ola dzieli się widzą nabytą w trakcie i po studiach, by pomagać początkującym w stawianiu swoich własnych pierwszych kroków. Oczywistym plusem tej metody jest brak konieczności samodzielnego przechowywania złota. Jeśli zmieni się trend, w oparciu o który powstały prognozy, metale szlachetne mogą doświadczyć wyraźnej korekty rynkowych cen. Złoto samo w sobie jest dobrą i bezpieczną inwestycją.

Prognoza złota z 08.08.2022 na tydzień

Cena sprzedaży złomu o większej masie może okazać się nieco bardziej atrakcyjna . Złoto spadło o ponad 5% od końca 2020 r., kiedy to było notowane na poziomie 1895 dol. Tak słabe wyniki metali szlachetnych kontrastowały z silną hossą na rynkach tokenexus surowcowych (indeks CRB poszedł w górę o prawie 40%) oraz z wynikami Wall Street, gdzie S&P500 dał zarobić prawie 27%, a Nasdaq ponad 21%. Globalny rynek akcji ilustrowany przez indeks MSCI World przyniósł stopę zwrotu rzędu 22,5%.

Tu cena nie zatrzymuje się na długo, ponieważ rynek znajduje się w silnym wykupieniu. Prognozy cen złota na 2020 rok ekspertów różnią się i zależą od reakcji rynku na inflację, politykę Banku Centralnego oraz napięcie geopolityczne. Banki centralne kupują ciąg słabych zarobków opuścić europejskie zapasy ledwo się w tygodniu metale szlachetne co kwartał od początku 2011 r. W trzecim kwartale 2020 były one sprzedawcami netto, zmniejszając rezerwy o 12,1 ton. Tym niemniej banki centralne pozostają netto kupującymi co roku, popyt z pierwszych trzech kwartałów wyniósł 220,6 ton.

Chancery Asset Management ma siedzibę w Singapurze. Obecnie koncentruje się na rozwoju własnych aktywów złota w Brazylii. Pierwszym z nich jest Faina Goldfields Inc. („Faina”) z siedzibą w centralnym brazylijskim stanie Goiás. Drugi projekt obejmuje współpracę z Valterra Resource Corp. w celu ustalenia obecności złota w pasie Poconé-Cuiabá w Mato Grosso w Brazylii.

Prognozy cen złota: 30 lat rynku niedźwiedzia

Jednakże do końca roku rynkowi złota nie udało się powrócić do trendu wzrostowego. Tym bardziej, że w sierpniu doszło do ordynarnej próby manipulacji rynkiem kontraktów terminowych. Inwestycyjnym i ekonomicznym tematem numer jeden roku 2021 bezapelacyjnie została inflacja, która w wielu największych gospodarek świata osiągnęła rozmiary niewidziane od dekad. Inflacja kilkukrotnie przekraczająca oficjalne cele banków centralnych nie spotkała się ze zdecydowaną odpowiedzią tych ostatnich. Eksperci z Coin Price Forecast oczekują, że cena otwarcia 2025 roku wyniesie $2622. Trend wzrostowy będzie trwał do połowy roku i cena osiągnie $3822.

Zainteresowanie zachodnich inwestorów złotem doprowadziło do wzrostu jego kursu z najniższego poziomu $1160 latem 2018 r. Przez ten czas metal szlachetny stał się jednym z najbardziej atrakcyjnych i aktywów finansowych na planecie. Skutki ekonomiczne pandemii i ujemna dochodowość obligacji doprowadziły do rekordowego wzrostu kapitału złotego ETF w wysokości $60 miliardów. To dwa razy więcej, niż w 2009 r., w samym szczycie kryzysu finansowego. W tym artykule przeanalizujemy dane historyczne i opinie ekspertów, a następnie dokonamy prognozy cen złota na 2022 rok oraz lata kolejne. Wszystko wskazuje na to, że cena złota na rynku w 2022 roku będzie rosła, przynajmniej tak długo, jak sytuacja międzynarodowa nie ulegnie znaczącej poprawie.

Węgla jednak nie zabraknie? Polska może się « prześlizgnąć » przez kryzys

Jak wspomnieliśmy wyżej, cena złota złomowanego zależy od próby. Poniżej zaprezentujemy uśredniony cennik metalu próby 333, 375, 417 oraz 500. Są to produkty nieco gorszej jakości, a niska zawartość stopu złota wpływa na zmniejszenie ceny. W ostatniej kolumnie znajduje się popularna próba 585, za którą otrzymamy średnio 87 zł za gram. Ceny podzieliliśmy ze względu na województwa i większe miasta kraju.